Whistle – podstawa muzyki celtyckiej

Znalezione obrazy dla zapytania flażolet clarke

Tin Whistle – co to takiego?

Chyba każda kultura muzyczna wypracowała prędzej czy później różnego rodzaju instrumenty dęte. Często ich możliwości oraz ograniczenia wpływały również na charakter muzyki tworzonej przez daną grupę ludzi. Gdyby nie rozmaite piszczałki bezotworowe i ligawki, które pozwalają na uzyskanie wyłącznie naturalnie występujących w ciągachharmonicznych alikwotów, górale prawdopodobnie nie posługiwali by się w swojej twórczości skalą lidyjską. W przypadku Irlandii można dopatrzyć się podobnego zjawiska. W tamtym kręgu kulturowym najbardziej powszechnym instrumentem są sześciootworowe flety proste, zwane tin whistle, czyli flażolety. Są to instrumenty diatoniczne o dość przenikliwym brzmieniu, które w towarzystwie gitary czy irlandzkiego buzuki służą przygrywaniu do skocznych reeli i jigów.

Ewolucja instrumentu i powstanie low whistle’a

Pierwotnie instrument był wykonywany najczęściej przez samych muzyków, z łatwo dostępnych materiałów. Metalowe rurki oraz kiepskiej jakości nieodpowiednio sezonowane drewno. Obecnie obok produkowanych fabrycznie na masową skalę instrumentów służących dzieciom do nauki grania, można spotkać się również z prawdziwymi perełkami. Ręcznie wykonane flażolety z materiałów najwyższej jakości, które perfekcyjnie stroją i pozwalają na uzyskanie pięknej barwy dźwięku wychodzą daleko poza ramy prymitywnego instrumentu folkowego. Obecnie prym wiodą tacy producenci jak Alba, Colin Goldie, Kerry czy firma MK whistles, produkująca doskonałe instrumenty z anodowanego aluminium.

Overton – prawdziwa rewolucja

Momentem przełomowym w produkcji tego typu instrumentów był moment, w którym nieżyjący już Bernard Overton zbudował pierwszego Low whistle, strojonego oktawę niżej od popularnego flażoletu D.

low whistle photo

Rola instrumentu w muzyce celtyckiej

Instrument towarzyszący

Podczas sesji w pubach whistle pojawia się bardzo często. Jest to tani instrument, w związku z czym wiele osób zaczyna swoją przygodę z tym gatunkiem grając właśnie na nim. Osoby na nim grające najczęściej wykonują na nim główny temat melodyczny unisono wraz z innymi instrumentami melodycznymi jak skrzypce, concertina, dudy czy flety. Bardziej wprawni muzycy stosują dodatkowo rozbudowane ozdobniki, grają długie głosy i improwizują. To właśnie jakość ozdobników świadczy o klasie muzyka. Po tym odróżnia się amatora od profesjonalisty. Najlepszych charakteryzuje również ogromna dbałość o intonację i precyzję rytmiczną oraz artykulacyjną.

Instrument solowy

Czasami zdarza się również, że whistle wykorzystuje się jako instrument solowy. Przykładem muzyka, który robi to chyba najlepiej jest Brian Finnegan, który z folkowego muzyka stał się prawdziwą gwiazdą i występował chociażby u boku Eda Sheerana.

Więcej informacji o nim można znaleźć na Wikipedii

https://en.wikipedia.org/wiki/Brian_Finnegan

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *