Tańce celtyckie

Tańce celtyckie – wstęp

Na początku muszę wyjaśnić co rozumiem przez sformułowanie tańce celtyckie. W przypadku muzyki celtyckiej tańce to nie tylko układy kroków wykonywane przez tancerzy. Przede wszystkim termin ten odnosi się do określonych typów utworów muzycznych. Poszczególne rodzaje różnią się zarówno metrum, charakterem, rytmiką jak i melodyką. To właśnie formy muzyczne są tym, na czym postaram się skupić w dalszej części artykułu.

Jigi, reele i inne

Jig to jedna z podstawowych rytmów irlandzkich. Nazwa ta dotyczy utworów w metrum sześć ósmych. Są to utwory, w których dominują rytmy kropkowane. Najczęściej są to utwory nieco wolniejsze, rozpoczynające wiązanki. Specyficzną odmianą tego tańca jest slip jig. Taniec w metrum dziewięć ósmych. Lekki, zwiewny i tańczony w baletkach, o kantylenowej melodyce.

Reele to tańce w metrum cztery czwarte. Są szybkie, a granie ich w tempie przeznaczonym do tańca wymaga dużej sprawności technicznej muzyków. Są one często zwieńczeniem setów.

Polki to skoczne tańce w metrum 2 czwarte. Mimo, że pochodzą z Czech, to są również charakterystyczne dla Szkocji i Irlandii. Termin polka odnosi się również do jednego ze specyficznych kroków wykonywanych przez tancerzy.

Tańce bretońskie to również ważny dla muzyki celtyckiej element. Są to przede wszystkim gawoty, andro, marsze i ridee. Utwory te, zazwyczaj mają bardziej skomplikowane formy muzyczne, i mniej regularne frazy od tych irlandzkich.

Balet i step

Inny podział wynika z używania przez tańczących różnego typu butów. Mamy tutaj do czynienia z obuwiem miękkim i twardym. Ta pierwsza grupa, czyli baletki służą przede wszystkim do tańców wolniejszych, o bardziej skomplikowanych choreografiach.

Znalezione obrazy dla zapytania baletki irlandzkie

Są to lekkie buty wykonane ze skóry, z charakterystycznym sznurowaniem, zakładane zawsze na białe skarpetki.

tańce celtyckie

Drugi typ obuwia to to przeznaczone do stepu. Dzięki utwardzonemu czubkowi i obcasowi pozwala na wystukiwanie rytmu. Step ma miejsce najczęściej w sytuacji, gdy akompaniujący muzycy grają tańce celtyckie w charakterze reeli.

Więcej informacji o tańcu irlandzkim można znaleźć na wikipedii

https://pl.wikipedia.org/wiki/Taniec_irlandzki

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *