Polskie zespoły muzyki celtyckiej – różnorodne podejścia do folku

Folk w Polsce

Jeżeli chodzi o muzykę tradycyjną nasz kraj różni się nieco od niektórych krajów Europy zachodniej. Podczas gdy w Irlandii czy Francji ludowizna żyje, rozwija się swoim naturalnym rytmem od setek lat, w naszym kraju traktuje się rodzimą kulturę jak zabytek. Po okresie wojen, zaborów i komunizmu tępiono folklor. Obecnie brakuje w naszym kraju kapel grających na poziomie i zgodnie z tradycją. Na wsiach nie ma muzyków komponujących i wykonujących mazury czy oberki i mimo, że tendencja ulega poprawie, to w dalszym ciągu wielu Polaków wstydzi się naszej własnej muzyki ludowej. Stąd nie powinien dziwić fakt, że miłośnicy folkloru w naszym kraju sięgają do dorobku kultury innych państw. W miastach takich jak Poznań czy Wrocław poza sesjami przeznaczonymi wyłącznie dla muzyków, odbywają się również tak zwane balfolki. Są to potańcówki, na których prym wiodą tańce celtycyckie, francuskie oraz skandynawskie. Oprócz tego na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat pojawiły się różne profesjonalne polskie zespoły muzyki celtyckiej. Niektóre z nich świetnie radzą sobie do dziś.

Polskie zespoły muzyki celtyckiej

Polskie zespoły muzyki celtyckiej

Carrantuohill

To zespół występujący już od 1987 roku. Gra do dziś i wykonuje muzykę mocno inspirowaną utworami irlandzkimi i szkockimi. Trzeba zaznaczyć, że grupa ta mocno spopularyzowała ten gatunek w Polsce. Jedno z ich wydawnictw zostało nagrodzone Fryderykiem, a na swoim koncie mają również wiele występów zagranicznych.

Beltaine

Jeżeli chodzi o popularyzowanie muzyki celtyckiej, rozpoznawalność i obecność w nowych mediach to zdecydowanie prym wiedzie ten zespół. Rozpoczął od bardzo rdzennego, akustycznego brzmienia, a obecnie ich występy sceniczne są okraszone agresywnym oświetleniem, oraz elektronicznymi brzmieniami które daleko wykraczają poza kanon folku.

Jig reel maniacs

To zespół, w którym sam mam przyjemność występować. Wykonujemy celtic fusion, sięgając po tematy szkockie oraz irlandzkie. Tradycyjne instrumenty jak skrzypce, flety irlandzkie, whistle oraz dudy wzmacniamy gitarami oraz perkusją. Zespół koncertuje kilkadziesiąt razy w roku, a oprócz małych koncertów pubowych mamy w zanadrzu również spektakle słowno-muzyczno-taneczne Eachtra, w wypadku których współpracujemy z zespołami tańca irlandzkiecho Tuatha i Ellorien.

http://www.jrm.art.pl

To tylko niektóre polskie zespoły muzyki celtyckiej. Wśród innych można wymienić chociażby Duan czy projekt Usłyszeć taniec.

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *