Najwybitniejsi wykonawcy w świecie celtyckiego folku

Najwybitniejsi wykonawcy – co ich charakteryzuje?

Wiele osób grających irlandzkie reele i jigi po paru latach z amatorów przechodzi płynnie do grona profesjonalistów. Poziom, na którym danego muzyka słucha się z przyjemnością, gra on równo, czysto i ma w głowie bogatą bazę repertuaru jest osiągalny po pewnym czasie dla każdego. Ale coś sprawia, że tylko niektórzy wybijają się ponad innych i zostają mistrzami. Może to kwestia niebanalnej muzycznej osobowości, a może odnalezienia indywidualnego stylu. Trudno powiedzieć. Trzeba jednak dodać, że z pewnością w muzyce celtyckiej są nazwiska, w przypadku których wszyscy są zgodni, że tytułowanie ich mistrzami ma głębokie uzasadnienie.

Brian Finnegan

Najwybitniejsi wykonawcy

Tej postaci chyba przedstawiać nie trzeba. Jest to jedna z najbardziej rozpoznawalnych twarzy celtyckiego folku. Oprócz jego roli jako popularyzatora gatunku, jest on również niekwestionowanym mistrzem gry na whistle’u. Jest to fenomen w historii muzyki w ogóle. W przypadku skrzypiec na przykład nie dałoby się wskazać jednego nazwiska które zdecydowanie dominuje wśród wirtuozów różnych epok. W przypadku Briana, jego pozycja na podium najlepszych flażolecistów jest niekwestionowana. Za równo ze względu na doskonałą technikę, muzykalność jak i repertuar. Jego nagrania studyjne to bardzo udane owoce współpracy z niesamowitymi artystami.

Sylvain Barou

Najwybitniejsi wykonawcy

W przypadku tego muzyka najważniejszą cechą, która zwraca uwagę jest wszechstronność. Zarówno gatunkowa, jak i dotycząca instrumentarium jakie wykorzystuje. Barou jak ryba w wodzie porusza się między muzyką bretońską i irlandzką, ale również na poziomie mistrzowskim wykonuje muzykę wschodu – od Armenii po Indie. I mimo, że znany jest głównie jako mistrz fletu irlandzkiego, to osiągnął również najwyższy poziom na duduku oraz bansuri. Jego dyskografia to prawdziwa gratka dla każdego wyrafinowanego melomana, potrafiącego docenić perfekcje i ciekawe muzyczne pomysły.

Podsumowanie

To tylko przykłady, które przychodzą mi na myśl jako pierwsze. Najwybitniejsi wykonawcy zostali przeze mnie tutaj ograniczeni tylko do specjalistów od instrumentów dętych, jako że sam najlepiej odnajduję się w tej roli. Gdyby artykuł taki był pisany przez skrzypka z pewnością pojawiły by się tu inne nazwiska. Więcej informacji o muzykach wymienionych przeze mnie w linkach poniżej.

https://en.wikipedia.org/wiki/Brian_Finnegan

https://sylvainbarou.com/home

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *