Irlandzkie buzuki – drugi głos w celtyckim folku

Buzuki… irlandzkie?

Każdy kto kojarzy tą nazwę a nie jest fanem muzyki celtyckiej wie, że wiąże się ona z kulturą muzyczną innego kraju – Grecji. Rzeczywiście, sześciostrunowe buzuki jest instrumentem, który występuje na południu Europy. Tak się jednak składa, że jego inna wersja jest jednym z najbardziej charakterystycznych instrumentów jakie możemy usłyszeć w irlandzkim pubie.

Historia

Znalezione obrazy dla zapytania buzuki greckie

buzuki greckie

Do XX wieku gitara była podstawowym chordofonem szarpanym wykorzystywanym w muzyce celtyckiej. Sytuacja się zmieniła gdy muzycy tacy jak członkowie legendarnego zespołu Planxty zaczęli koncertować po całej Europie. Zaczęli oni szukać złotego środka między pełnią gitary a przenikliwością mandoliny. Pierwotnie wykorzystywali do tego celu greckie buzuki. Później instrument zaczął szybką ewolucję. Struny w parach zaczęto stroić unisono, a nie w oktawach, co wzmocniło niskie tony. Pudło zaczęły przypominać te w mandolinach, a strojenie zbliżyło się do skrzypcowego. Tak właśnie powstało irlandzkie buzuki, bardziej przypominające mandolinę oktawową, niż swój grecki pierwowzór. Wraz ze zmianą funkcjonalności zmienił się również wygląd buzuki. Motywy roślinne zdobiące pudła zastąpiono między innymi rzeźbionymi rozetami i zdobieniami charakterystycznymi dla Celtów.

irlandzkie buzuki

Irlandzkie buzuki

Irlandzkie buzuki – jego rola i sposoby wykorzystania

Z racji na proste, otwarte strojenie instrument ten pozwala w prosty sposób akompaniować akordowo reelom i jigom. Charakterystyka barwowa tego instrumentu i dość wysokie strojenie sprawia, że instrument ten, szczególnie szarpany kostką nadaje akompaniamentowi perkusyjnego charakteru. Warto jednak zaznaczyć, że instrument ten wykorzystywany jest również jako uzupełniający głos melodyczny. Mistrzowie tacy jak Andy Irvine potrafią grać na nim skomplikowane kontrapunktyczne drugie głosy tworząc przy pomocy buzuki prawdziwą ścianę dźwięku. Na popularność tego instrumentu oprócz łatwości gry składa się również fakt, że oprócz drogich lutniczych egzemplarzy pojawiły się firmy, które produkują takie instrumenty masowo, co znacznie wpływa na obniżenie ich ceny. Wśród takich producentów można wymienić chociażby rumuńską Horę. Bardziej wymagający instrumentaliści mogą z kolei pokusić się na przykład na doskonałe instrumenty od NK Forster. Twórca ten oferuje również tak zwane bouzary, czyli buzuki na pudłach gitarowych, znacznie głośniejsze.

https://www.nkforsterguitars.com/

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *